Lista frameworków MVC PHP

phpframeworks

Programowanie aplikacji webowych to nie lada wyzwanie. Problemem nie jest napisanie aplikacji ale czas, i systematyczność jego powstawania a także późniejsze przekazanie projektu i obsługa. Złe przygotowanie możne często zakończyć się upadkiem projektu. Coraz częściej liczącym się czynnikiem jest czas powstania projektu. W tej kwestii z pomocą przychodzą Frameworki.

Na wstępnie chciałbym napisać małe wyjaśnienie. Kiedy zwykle pisze o Frameworkach pisze o jQuery, MooTools lub Prototype. To tez są Frameworki, ale napisane w JavaScript. Te o którym mowa w tym poście pomagają w pisaniu kodu w PHP. Generalnie Faramework to biblioteki klas i funkcji, dzięki którym mogą zostać stworzone albo dziać inne aplikacje niekoniecznie webowe.

Tyle teorii wróćmy do Frameworków PHP. Oparte są one na wzorcu projektowym MVC (Model-View-Controller) czyli Moduł, Widok i Kontroler. Moduły odpowiedzialne są za budowę aplikacji i bazy danych, kontrolery za przekazywanie informacji miedzy użytkownikiem a programem, a widok za wizualny wygląd programu. Rozdzielenie tych funkcji pozwala na łatwe wprowadzanie zmian w systemie. No  dobra ale w czym to jest leprze od pisania systemu od podstaw? A no tym, że mamy tu już narzuconą odpowiednią strukturę programu, która przewiduje wszystkie zastosowania. Gotowe biblioteki sprawiają, że nie musimy pisać kodów, a wystarcza jedynie odwołania do odpowiednich funkcji lub klas. Możemy tworzyć i modyfikować bazę danych w samym tylko kodzie programu. Unikamy masę błędów typowych przy tworzeniu systemu od podstaw.

Tworzenie aplikacji webowych na Frameworkach nie jest jeszcze takie popularne. Przede wszystkim Frameworki są troszkę trudniejsze niż samo programowanie bo łączą się w sobie umiejętność programowania obiektowego i naukę samego Frameworka oraz konfigurację PHP i Serwera WWW. Ponieważ Frameworki są tworzone przez grupy wolontariuszy często brakuje dobrego wsparcia.

O Frameworkach PHP widziałem dwie książki. Obie je posiadam. Pierwsza „PHP programowanie z wykorzystaniem Symfony, CakePHP Zend Frameworka” (Helion) i druga „Symfony Aplikacje internetowe” (PWN). Jak by coś to polecam pierwsza. Jest prościej napisana, ale jest mniej aktualna mimo ze została wydana później. Druga jest bardzo zagmatwana, a autor połowę rzeczy chyba pisał z pamięci. Przy nauce frameworu trzeba uważać, która ma się wersje frameworku, PHP i serwera WWW np Apache.

phpframeworks

Linki: http://www.phpwact.org/php/mvc_frameworks

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Connect with Facebook