Blog o CodeIgniter

Od niedawna (a przynajmniej tak mi się wydaje że od niedawna) w sieci pojawił się polski serwis o frameworku CodeIgniter. Celem twórców serwisu jest gromadzenie polskiej społeczności CI. W serwisie możecie znaleźć kurs tworzenia aplikacji w CI, opisy wtyczek oraz polską dokumentacje i polskie pakiety językowe.

Framework CodeIgniter cechuje leciutka konstrukcja, duże możliwości i łatwość programowania. Ja sam kiedy odkryłem frameworki zaparłem się, aby nauczyć się jednego z nich. Każdy kolega wymieniał po kolei frameworki twierdząc, że ten który on używa jest najlepszy. Jednak moje próby nauczenia się któregokolwiek z nich kończyły się fiaskiem, dopóki nie natrafiłem na CodeIgniter. Jeżeli ktoś chce nauczyć się CI zapraszam do strony. Sam chciałem otworzyć taki dział na taipa.pl, ale ostatnio nie mam czasu, więc dobrze że zrobił to ktoś inny bo byście się nie doczekali 🙂

Na zakończenie powiem co to są frameworki dlaczego warto i kiedy z nich korzystać. Otóż framework to taki fundament, stelaż, rama jakieś aplikacji. Od CMS lub CMF odróżnia je to że nie mają interfejsów do budowania aplikacji. Osobiście uważam że frameworki są bardziej elastyczne niż CMS i czasem łatwiej napisać parę linijek więcej kodu niż szukać jakieś wtyczki. Frameworka wykorzystujemy do średnich i dużych aplikacji. Łatwiej można zapanować nad plikami i lepiej się sprawdzają w pracy grupowej. Wiele osób pisze własne frameworki. Moim zdaniem nie ma to sensu, ponieważ proces tworzenia twa długo i nie da się nie uniknąć błędów. Kłopoty mogą się zacząć podczas przenoszenia systemu z jednego serwera na drugi. Lepiej znaleźć taki framework który nam pasuje i przerobić go do swoich potrzeb.

 CodeIgniter Polska

 

No ja tak sobie tu gadu gadu a tu nowy serwis czeka

Link: http://www.codeigniter.org.pl/

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Connect with Facebook