Okna przeglądarki

W większości przypadków nasze skrypty będą działy zaraz po załadowaniu się strony. Nawet jeżeli skrypt ma się wykonywać na przykład po naciśnięciu jakiegoś przycisku to i tak najpierw musi być wczytana strona. Warto o tym pamiętać ponieważ jeżeli skrypt wczytuje się od góry do dołu. Jeżeli zaczyna się wykonywać jakaś instrukcja na znacznikach HTML, a te nie będą jeszcze wczytane do przeglądarki, wyskoczy błąd. Można też umieścić kod jQuery pod znacznikiem wtedy będziemy mieli pewność że znaczniki do których się odwołuje istnieją.

Są trzy wersje odwoływania się do okna przeglądarki. Do końca nie wiem czym one się równią, ale wydaje mi się że to nie ma znaczenia. Jednak nie bez znaczenia jest słówko „ready”, bowiem informuje ono skrypt że ma działać dopiero kiedy strona się załaduje.

<script type="text/javascript">
$(document).ready(function() { 

});
</script>

lub

<script type="text/javascript">
$(window).ready(function() { 

});
</script>

lub

<script type="text/javascript">
 $().ready(function() {  

});
</script>

Metoda „ready” powoduje że skrypt zacznie działać dopiero gdy strona zostanie wczytana w całości. Można też użyć innych metod zamiast „ready” na przykład „load” wtedy to skrypt wykona się czasie ładowania strony. Lub „resize” wtedy to skrypt będzie działał podczas zmiany rozmiaru okna przeglądarki.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Connect with Facebook