Podstawowe zagadnienia

Co to jest jQuery?

jQuery jest frameworkiem JavaScript.

 

Co to jest framework jQuery?

Istnieje wiele typów frameworków. Są Frameworki PHP, Java, .Net Framework no i JavaScript. Framework stanowi coś w rodzaju szkieletu, ramy pod budowę aplikacji. Zaczynając programowanie aplikacji w danym Framework, szybciej, łatwiej i poprawniej napiszemy dane funkcje. Wracając do frameworku jQuery stanowi on podstawę do pisania aplikacji w JavaScript. Oczywiście każdy skrypt można napisać bez użycia jQuery. Jednak napisanie zaawansowanego skryptu będzie bardzo trudne, a czas jego pisania znacznie się wydłuży. jQuery jest inny sposobem pisania skryptów JavaScript, który daje nowe możliwości poprzez dostarczenie gotowych funkcji które bardzo usprawniają pisanie zaawansowanych funkcjonalności.

 

Czy są jakieś inne framoweworki JavaScript?

Oczywiście. Istnieje ich wiele. Inne bardzo popularne frameworki to Prototype i Mootools. jQuery jest jednak numerem jeden, więc warto zacząć naukę od niego.

 

Jakie programy są potrzebny do działania jQuery?

Żadne. jQuery to JavaScript, a ten zaszyty jest w mechanizmie każdej przeglądarki internetowej. Fachowo mówiąc JavaScript działa po stronie przeglądarki a jego kompilator znajduje się w przeglądarce internetowej.

 

Co mogę zyskać ucząc się jQuery?

  • jQuery to już postawa w ofertach pracy dla webmasterów itp.
  • Dzięki jQuery będziesz mógł budować zaawansowane interfejsy aplikacji internetowych takie same jakie buduje np. Google w swoich usługach.
  • Na blogu taipa.pl są setki skryptów które możesz wykorzystać do budowy swojej strony WWW.


Co muszę umieć aby zacząć naukę jQuery?

Aby zacząć naukę jQuery należy już posiadać wiedzę o języku znaczników HTML, znać arkusze stylów CSS oraz podstawy JavaScript.

 

Czy skrypty jQuery z taipa.pl mogę wykorzystać w systemach CMS takich jak WordPress czy Joomla?

I tak i nie. Tak, ponieważ możesz napisać plugin do WordPressa lub Joomla, który wykorzystuje jQuery. Nie. Ponieważ skrypty na blogu taipa.pl nie są przystosowane do instalowania ich na CMSach. Każdy CMS rządzi się swoimi prawami i strukturą , które trzeba znać przy tworzeniu pluginów. Niektóre skrypty jQuery mają swoje odpowiedniki w postaci pluginów do odpowiednich systemów CMS.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Connect with Facebook

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>